V rámci cyklu Zelený biograf srdečně zveme na českou premiéru filmu Počítejte do pražského kina Světozor!

Datum: 19. června 2013
Čas: 18:30
Místo konání: Světozor Vstupné: dobrovolné
Adresa: Vodičkova 791/41, 110 00 Praha 1 Pozvánka: FB

 

Anotace:

Nový a nanejvýš naléhavý dokument největšího světového klimatického hnutí 350.org.

Po filmu následuje debata o roli vědy, politiky a občanské společnosti ve vztahu ke klimatické změně. Moderuje Julia Sokolovičová. Diskuse se zúčastní vědec, aktivista a politik. Prostor bude i na dotazy a vstupy z publika.

Pořádá Energetická sekce Strany zelených ve spolupráci s o.s. Mladí zelení.

Film je dostupný v původním znění s českými titulky

Fosilní průmysl nás zabíjí

“Ti, kdo pracují pro firmy jako je Chevron, Shell či Exxon, jsou radikálové. Tito lidé jsou jenom kvůli tomu, aby vydělali peníze, ochotní proměnit chemické složení atmosféry. Nikdo se nikdy nedopustil radikálnějšího činu. My, kteří se snažíme zachovat svět v podobě, která se alespoň trochu podobá té, v jaké jsme ho znali dříve, jsme v tomto smyslu hluboce konzervativní.” – Bill McKibben

“Změna klimatu je tím největším, čemu kdy lidé na této planetě čelili. Naše hnutí ji zastavit musí být ještě větší.” – Bill McKibben

Mají pětinásobně větší objem uhlí, zemního plynu a ropy, než kolik je vůbec bezpečné spálit. Mají ovšem v úmyslu spálit ho veškerý. Ponecháme-li je jejich osudu, dotlačí nás až za pokraj katastrofické pohromy – pokud se nevzchopíme a nezačneme se bránit, náš život se navždy a nenávratně změní.

Dokument „Počítejte“ zachycuje úsilí vedoucího klimatické kampaně Billa McKibbena při jeho snaze pomoci postupně se rozšiřujícímu globálnímu hnutí v zápase Davida s Goliášem – snaze změnit dosavadní nelichotivou bilanci klimatické krize.

Rostoucí podhoubí klimatických aktivistů se utkává v přímém střetu s fosilním průmyslem a vytváří tak hnutí podobné těm, které zvrátily velké nemorální instituce minulého století, jakou byla například politika apartheidu v Jihoafrické republice. Film sleduje jak osoby, které vlastními těly brání stavbě ropovodu Keystone XL, jímž má do USA proudit živice z kanadských ropných písků, tak přední univerzity a instituce, které zbavují velké znečišťovatele tvrdohlavého záměru bezohledně spalovat fosilní paliva.

Ve filmu účinkují významné osobnosti klimatického hnutí jako prof. James Hansen (bývalý ředitel Goddardova institutu pro vesmírná studia při NASA), Naomi Kleinová (autorka knihy Šoková doktrína), Lester Brown (prezident organizace Earth Policy Institute), Michael Brune (výkonný ředitel organizace Sierra Club), Majora Carterová (zakladatelka Sustainable South Bronx), Phil Radford (výkonný ředitel Greenpeace), Van Jones (korespondent CNN a autor knih Zelená ekonomika a Ekomie zelených límečků) a další.