Demonstrace začala dle programu ve 14:00 u stanice metra Malostranská, kde se čekalo, až se všichni sejdou (nikoli jen odboráři, nýbrž i nezávislí občané) a ve 14:30 se vyrazilo k ministerstvu financí, tak jak bylo avizováno na facebooku. Policie tento scénář evidentně znala a v malém počtu průvod doprovázela, asi tušila, že cestou  žádné problémy nehrozí. Krátce před 15. hodinou dorazil průvod k ministerstvu financí, kde byl připraven stánek organizující platfromy Stop vládě a kde bylo lze podepsat petici či zanechat vzkaz ministrovi. Zde již bylo policistů více, proč?

Než se celý průvod sešel před ministerstvem, chvíli krátila živá hudba. Poté vystoupil Jan Májíček, který připomněl důvod setkání a následně moderoval vystoupení jednotlivých řečníků. Jako prvnímu dal slovo Jaroslavu Zavadilovi z ČMKOS. Ovšem již během jeho projevu se začalo cosi dít, dlouho bylo vidět jen dav novinářů, na který dohlížel větší počet policistů. Až posléze se ukázalo, že demonstranty přišel svou návštěvou poctít samotný Miroslav Kalousek. A namířil si to rovnou k mikrofonu. Jaroslav Zavadil se publika zeptal, zda chtějí ministra nechat vystoupit a jelikož odpor nebyl drtivý, předal mu mikrofon.

Tím začalo Kalouskovo vystoupení. Ohromně se divil, že jej demonstranti mluvit nenechali. Proč také? Vždyť jediné, co od něho žádají, je demise. Prostor pro diskuze a rozhovory dávno pominul, chtěl-li ministr Kalousek mluvit, měl tak činit mnohem dříve! Avšak ministr mluvit nechtěl ani zde, přišel provokovat, k čemuž stačilo pár zoufalých výkřiků o zbabělcích, zabedněncích a lenoších. Takováto slova samozřejmě mnohé nadzvedla a jeden (slovy jeden) člověk na Kalouska i plivl. Mnohem zajímavější byla ovšem Kalouskova slabá chvilka, kdy přesvědčen, že není slyšen, si povzdechl, že dělá jen svou práci. Tím se chtěl obhájit? Tím, že on nerozhoduje o tom, co dělá, ale jen pracuje, plní úkoly někoho jiného? Není právě toto ještě horší? Po těchto pár výkřicích se Kalousek vydal zpět na ministerstvo s úsměvem, že několik lidí určitě rozlítil. Odcházel velmi pomalu čekaje na nějaký incident. Avšak přišlo jedno (opět slovy jedno) lehké postrčení, víc nic. Proto Kalousek pokračoval v urážkách protestujících tak dlouho, až druhá řečnice Eva Novotná z inciativy Ne základnám, musela požádat policii, aby ministra odvedla zpátky na ministerstvo, ačkoli demonstranti hromadně navrhovali vězení.

Vystoupení Evy Novotné bylo značně poznamenáno  odcházením/neodcházením Miroslava Kalouska. Přesto vzkaz byl jasný. Byť bez ekonomického vzdělání jí je jasné, že řídit domácnost způsobem Kalouskovým, vedlo by pouze k bezdomovectví. A na závěr vznesla požadavek na vrácení rozkradeného, který se setkal s všeobecnou podporou. Následovala scénka s dražbou ministerských křesel. Pan Trhvolný vysvětlil, že nejlepším správcem je soukromník a proto bude lepší ministerstva prodat a zisk spravedlivě rozdělit mezi všechny občany ČR. Scénka byla hezky připravená, když během přihazování pan Trhvolný vyjmenovával, k čemu všemu si koupí ministerstva lze přijít. Zajímaví byli rovněž přihazující: manželé Langerovi, pan Bakala, pan Kellner, pan Dospiva či pan Babiš. Lidé křičeli jména různých kmotrů, již dobře obeznámeni s tím, kdo jim peníze ukradl. A svým předchozím vystoupením Kalousek tuto scénku vskutku nádherně uvedl.

Po scénce vystoupil ještě Lukáš Matoška z iniciativy Za svobodné vysoké školy, jenž krom kritiky Miroslava Kalouska připomněl, v českých médiích zcela opomíjené, masové quebecké protesty proti zvyšování školného. Posledním z řečníků byl Josef Středula z největšího odborového svazu KOVO, jenž vyčíslil o kolik si různé skupiny díky vládní politice letos pohorší. Po proslovech zazněla ještě jedna písnička a demonstranti se v klidu rozešli.

Demonstrace to nebyla úplně malá a řekl bych povedená, řečníci připomněli největší Kalouskovy chyby a společně se vyjádřil požadavek na demisi jeho, stejně jako celé vlády. Řeklo by se standardní demonstrace. Co však za standardní stále nepovažuji (byť se to neustále opakuje), je chování ministra a médií. Z mediálních informací bychom si mohli myslet, že se jednalo o Kalouskovu tiskovku, kterou někdo (zlí odboráři) narušili. Navíc média otiskla jeho zcela nesmyslná vyjádření o zbabělcích davajících rány zezadu, aniž by připomněla, jak on sám nedávno zfackoval mladíka i s těmito komentáři: “Jeden drzý spratek dostal pár facek, přesněji čtyři facky” nebo “Facka je pedagogický instrument”. A Kalouskovo chování naprosto přesně vystihovalo české politiky. Přišel mezi lidi obklopen  ochranným valem novinářů a policistů /imunitou/, lidem se vysmál a vrátil se ke své práci (či snad nedopité láhvi?), spoléhaje se  přitom na slušnost demonstrujících, že ho nenapadnou. Schovávat se za imunitu je jedna věc, ale ještě se vysmívat! Tímto Kalousek jedině stupňuje nespokojenost lidí a vyvolává agresi. Jednoho dne se prostě těch 200 či více lidí rozhodne mu jednu (či více) plácnout a policie jim v tom, i kdyby náhodou chtěla (i policisté trpí Kalouskovými škrty!), nebude schopna zabránit.

A jak demonstraci hodnotí samotní pořadetalé? „Bylo to úspěšné vyvrcholení dvoutýdenních akcí “okupujme ministerstva”. Začali jsme ministerstvy školství a kultury (minulé úterý), následovalo ministerstvo zdravotnictví (toto pondělí), ministerstvo práce a sociálních věcí a generální ředitelství ÚP (tato středa). Poslední akce se odehrála logicky u centra nezodpovědné vládní politiky škrtů, privatizací a zvyšování nepřímých daní, které tvrdě dopadá na většinu občanů ČR, to znamená u ministerstva financí. Za zlomové přitom považujeme, že tři ze čtyř inkriminovaných ministrů jsme přiměli k tomu, že během našich akcí přišli před úřad a byli nuceni čelit námitkám protestujících občanů. Vláda tím bezděčně vyslala následující signál: platforma STOP VLÁDĚ, která sdružuje několik desítek občanských iniciativ, sdružení a odborových svazů, se těší široké podpoře veřejnosti a vláda se aktivit platformy právem obává.“ shrnul Lukáš Matoška.

Video z části demonstrace: http://www.youtube.com/watch?v=LL7w_VP6Oh4&feature=share

 

8.3.21012_Tomáš Křemen