Zelené iniciativy po celém světě slaví 22.9. Světový den bez aut. Tak i Mladí zelení, kteří společně s jinými mladozelenými organizacemi upozorňují na to, že jako společnost neděláme dost pro snížení emisí CO2.

Velký díl zodpovědnosti nenese jen průmysl, ale i my jedinci, kteří nevyužíváme hromadné dopravní prostředky, kola a jiné šetrné způsoby dopravy.

I jeden den zdržení se jízdy autem může mít pozitivní účinek pro nás: dočasně snížíme emise skleníkových plynů a jiných zplodin, snížíme zvukové znečištění a hlavně upozorníme společnost na problémy způsobené individuální dopravou autem. Jako mladí lidé se cítíme být zvláště zavázáni ochraně naší planety a podporujeme proto akce k Světovému dni bez aut, organizované zejména členskými organizacemi Global Young Greens.

Letos jsme se jako Mladí zelení rozhodli ocenit ty, kteří již hromadnou dopravu využívají. Utvrdit je v tom, že dělají správnou věc a že si toho ostatní cení. Mnohým letáčky s poděkování udělali radosti, další byli překvapeni, že se Den bez aut slaví.

Předseda Mladých zelených, Tomáš Křemen, vysvětluje důvod zvolené formy takto: „V Čechách se stále udržuje mýtus, že hromadná doprava je něco nekvalitního až odpudivého. Často slýcháme, že lidé jezdí „sockou“. Přitom jsou to právě uživatelé aut, kteří se ze strachu před společností uzavírají do svých aut a naprosto nelegitimně okupují veřejný prostor, o znečišťování životního prostředí ani nemluvě. Proto jsme uživatelům „socky“ poděkovali ve snaze vzbudit v nich hrdost, že dělají správnou věc.“

Fotky z akce najdete na našem facebooku: https://www.facebook.com/media/set/set=a.725378400812857.1073741829.128689360481767&type=1

Více informací k různým zahraničním akcím najdete na stránkách www.globalyounggreens.org