Ve čtvrtek 27. listopadu uspořádali Mladí zelení happening „Díkůvzdání proti TTIP“, kdy v den amerického svátku Díkůvzdání upozornili na probíhající vyjednávání o TTIP (Transatlantické partnerství pro obchod a investice). Happening proběhl formou inscenované slavnostní večeře, kde se transparenty a proslovy upozornilo na rizika, která tato dohoda může přinést.

„Mrzí nás, že se o TTIP v ČR nevede veřejná debata, přestože se jedná o naprosto zásadní vyjednávání, jehož výsledky ovlivní každodenní život všech občanů a občanek EU a USA. Je děsivé, že takto zásadní dokument se vyjednává naprosto netransparentně, nejen bez zapojení občanské společnosti, ale také bez kontroly většiny našich volených zástupců a zástupkyň,“ vysvětluje důvody uspořádání happeningu mluvčí Mladých zelených, Tomáš Křemen.

Mladí zelení vidí pět zásadních argumentů proti TTIP, z nichž každý jeden by stačil pro odmítnutí této dohody. „V první řadě se jedná o netransparentnost celého procesu, v němž jsou z velké části zastoupeni lobbisté nadnárodních korporací. Druhým argumentem proti je hrozící přijetí mechanismu ISDS, který de facto staví rozhodnutí soukromých arbitráží nad zákony jednotlivých zemí. Třetím argumentem je snižování standardů (ekologických, finančních, spotřebitelských, zemědělských, apod.). Dále se obáváme o proměnu zemědělství, kdy by se do EU bez možnosti to ovlivnit dostaly produkty GMO (geneticky modifikovaných organismů) nebo používání pesticidů, kterým se EU zatím úspěšně bránila. Posledním, ale neméně důležitým argumentem je naprosté ignorování občanské společnosti, která nemá ani nejmenší možnost se k těmto vyjednáváním vyjádřit.“ upřesňuje Morgan Henley, členka Mladých zelených.

„Přijetí TTIP by znamenalo zásadní omezení lidských práv. Není možné, aby soukromá arbitráž měla vyšší platnost než zákony a normy přijaté demokraticky zvolenými zástupci a zástupkyněmi! Je to snaha soukromého byznysu obejít demokratický proces. Nechceme oligarchický systém, trváme na demokracii, proto odmítáme TTIP,“ shrnuje Tatiana Konrádová, koordinátorka Lidsko-právní pracovní skupiny Mladých zelených.

Přečtěte si celou tiskovou zprávu.