Mezinárodní konference „Krize demokratického vládnutí v Evropě“ se uskuteční v Praze od 26. do 28. května 2016. Na konferenci vystoupí zajímavé osobnosti evropského formátu, konference je otevřena široké veřejnosti.

V rámci volebního valného shromáždění Federace mladých evropských zelených tuto konferenci pořádají Mladí zelení. Konference se zaměří specificky na současnou krizi zemí Visegrádské čtyřky, a to ve čtyřech panelových diskuzích a několika doprovodných workshopech.

Zúčastní se jí například zelená europoslankyně a členka Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví v Evropském parlamentu Terry Reintke, předseda Strany zelených a zastupitel hlavního města Praha Matěj Stropnický, novinářka a editorka Political Critique, anglické verze magazínu pro východní a střední Evropu Krytyka Polityczna Veronika Pehe, mezinárodní politický ekonom zabývající se otázkami rozvoje, veřejných politik, ekonomie a politiky evropské integraci a člen DiEM25 Zoltán Pogátsa, vedoucí ženské skupiny hnutí Komitet Obrony Demokracji Aleksandra Śniegocka-Gozdzik, ředitel LGBT programu Human Rights Watch Boris Dittrich a další zajímaví hosté a hostky.

„Mladozelená konference obdobného rozsahu se v ČR koná vůbec poprvé. Současný vývoj zemí V4 je znepokojující, to vnímají i naše partnerské zahraniční organizace. Chceme jim umožnit komplexnější pohled na současné dění. Budeme proto diskutovat, jak spolu souvisí třeba nacionalismus a nenávist vůči LGBTQ osobám a jak se ta zase mění v nenávist vůči prchajícím. Zároveň však chceme ukázat i příklady dobré praxe, podpořit lokální aktivistky a aktivisty, kteří se nebojí postavit se fašizaci Evropy čelem. Věříme, že mohou být inspirací i pro zahraniční publikum.“ osvětluje organizační pozadí členka přípravného týmu Zuzana Pavelková, členka Mladých zelených.

Konference složená z několika workshopů a čtyř diskuzních panelů se bude konat ve dnech 26. až 28. května v Domě světla na adrese Malého 3, Praha 8. „Je skvělé, že se tato konference koná právě v Praze. Jde o významnou akci, která má plnou podporu Strany zelených. Aktivizaci mladých lidí považujeme za důležitý aspekt zdravé demokracie,“ poznamenala první místopředsedkyně SZ Irena Moudrá Wünschová.

První panel „Hurá na Východ?“ se bude věnovat oscilaci Visegrádu mezi Západem a Východem a začne 26. května v 18:00. Druhý panel „Co takhle být (znovu) radikální?“ se s ohledem k české disidentské a undergroundové minulosti zaměří na míru radikality, se kterou je možné a potřebné prosazovat vlastní pojetí společnosti. Druhý panel proběhne 27. května od 10:00. Třetí panel „Jak zatočit s krajní pravicí?“ bude hledat způsoby, kterými lze úspěšně čelit narůstající xenofobii a postupné fašizaci společnosti. Třetí panel se uskuteční 27. května od 18:00. Čtvrtý panel „Mnohonásobná krize, jedna příčina?“ bude hledat jednotné řešení pro současné krize (finanční, demokratická, hodnotová) Visegrádu a bude začínat 28. května v 18:00.

„Chceme reagovat na současné společenské a zejména politické výzvy, kterým s ostatními zeměmi Visegrádu čelíme. Z více jak 42 zemí hladové obecenstvo po diskuzi, pečlivě vybrané hostky a hosté evropského formátu a diskuzní bloky a workshopy, které se nebojí radikálně zelených otázek. A právě otázka krize demokratického vládnutí v Evropě, jež specificky platí pro současné země Visegrádu, vyžaduje podrobit se radikální diskuzi. Proto budeme společně reflektovat, kde stojíme, kam míříme a jak zatočíme s posilující a mobilizovanou politikou strachu a násilí v dobách ekologické krize, krize svobody, rovnosti a lidské důstojnosti. V dobách krize Evropy.“ vysvětluje zaměření panelových debat člen přípravného týmu Josef Šmída, člen Mladých zelených.