1. května potvrdily zdroje z Bílého domu velmi pravděpodobné odstoupení Spojených států amerických od Pařížské klimatické dohody. Do jaké míry bude probíhat odstoupení – zda se Spojené státy vymaní z rámcové úmluvy Organizace spojených národů o změně klimatu (UNFCCC) úplně, nebo jen z Pařížské dohody – není v době vydání článku jasné.

“Není to žádné překvapení. Prezident slíbil odstoupení od dohody během své kampaně a jakmile se jeho vláda dostala k moci, udělala vše pro to, aby zabránila Agentuře pro ochranu životního prostředí řádně vykonávat svou práci. Jeho vláda prokazuje totální disrespekt vůči životnímu prostředí a budoucím generacím,” tvrdí tiskový mluvčí Federace Mladých Evropských Zelených Kim van Sparrentak.

Ačkoliv je odstoupení USA od diplomatických úmluv znepokojující, to, co se děje uvnitř Spojených států, je ještě více alarmující. Pokud země zvýší svou spotřebu uhlí, bude mnohem náročnější udržet nárůst teploty pod 1,5°C v porovnání s předindustriální dobou. A nezdá se, že by Evropa vzala odpovědnost na sebe. “Uvnitř Evropy je mnoho překážek, které téměř znemožňují zavedení účinných opatření. Mnoho zemí se raději spoléhá na svá fosilní paliva, než aby se vydaly cestou udržitelnosti. Je to politováníhodný pohled na EU, která vyvinula tak málo úsilí, aby se sama stala progresivní a inovativní silou v boji proti změně klimatu,” dodává tiskový mluvčí FYEG Fabian Wagner.

Federace Mladých Evropských Zelených (FYEG) považuje za nepřípustné zaostání Evropy a její nedostatek odvahy ujmout se činu a vést svět ke klimatické spravedlnosti. “Pokud chce být Evropská unie stále věrohodným hráčem ve světě, ale i v životě mladých lidí, musí přijmout opatření do svých rukou. Odmítnutí přijmout takováto rozhodnutí je důkazem krátkozrakosti. A tato krátkozrakost by poškodila především mladší generace a bezbranné občany. Vyzýváme Evropskou unii a její evropské partnery, aby nám dokázali, že budou bojovat za naši posranou budoucnost”.

Zdroj: http://www.fyeg.org/news/europe-lead-way-climate-justice-now