Proč jsme proti?

– Benjamin Netanjahu je zastáncem politiky tvrdé linie.

– Již ve svém první funkčním období nebyl schopen dodržet mezinárodní dohodu z Oslu o ukončení výstavby nových osad na paletinském území.

– Nechvalně proslul svým obchodováním s mezinárodním právem.

– Snaží se prosadit zákon o občanství, jehož součástí je i přísaha věrnosti Izraeli, jakožto židovskému státu. Což je z hlediska lidských práv a demokracie minimálně značně komplikované!

– Odmítl výzvu OSN na zrušení blokády Gazy a hájil ozbrojený útok na lodě s humanitární pomocí, které byly ještě v mezinárodních vodách!

– Takovéto jednání nás přesvědčilo, že Netanjahuova politka situaci jen více radikalizuje a tím brání mírovému řešení.  Česká republika by s ním proto neměla uzavírat dohodu vojensko-technické spolupráci.

Za co protestujeme?

Stejně jako mnoho Palestinců a Izraelců si přejeme mír (nejen) pro Blízký východ. Domníváme se, že politikou tvrdé linie není možné míru dosáhnout. Jelikož, slovy Ericha Fromma, „Mír je víc než ne-válka; je to harmonie a jednota mezi lidmi, je to překonání odloučenosti a odcizení.“ Jen takový mír je trvalý a takový by měla podporovat i zahraniční politika naší země!

Krom protestního shromáždění budou celý týden probíhat další akce, které rovněž doporučujeme a jejichž program najdete prozatím zde (časem snad i na stránkách www.okupace.com)

 

Tomáš Křemen

vedoucí lidskoprávní pracovní skupiny MZ

 

Odkazy:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/sadi-shanaah.php?itemid=11274

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/sadi-shanaah.php?itemid=10991

http://denikreferendum.cz/clanek/3961-izraelsky-utok-na-humanitarni-flotilu-odsoudil-cely-svet