Ve středu rezignovala předsedkyně summitu Connie Hedegaard, což vneslo zmatek do celého jednání. Podle zástupců afrických zemí a G77 při jednáních jednoznačně upřednostňovala zájmy vyspělých států. Existuje obava, že po převzetí vedení jednání dánským premiérem Rasmussenem bude diskuse ještě méně transparentní než je tomu dosud. Neměli bychom zapomínat na jeho pokus vnutit konferenci dohodu shora, bez diskuse a potřebného konsensu. Jednání jsou v současnosti zablokovaná a role předsedy je tedy zcela klíčová. Zejména na něm záleží, jestli dokáže dotlačit státy ke společné dohodě a jak bude tato dohoda vypadat.

V posledních dnech navíc došlo k významnému omezení účasti občanské společnosti na konferenci. Organizátoři zneužívají argumentu bezpečnostních opatření a vstup na konferenci tak má nyní umožněno pouze tři sta zástupců neziskových společností z více než dvaceti tisíc registrovaných. Organizace Friends of the Earth a Avaaz byly z jednání vykázány úplně a novinářům je zakazováno s nimi mluvit. O páteční účasti občanské společnosti ještě nebylo rozhodnuto, ale existuje oprávněná obava, že bude z procesu zcela vyloučena.

“Mladí zelení spolu se svými evropskými partnery požadují skutečné zapojení občanské společnosti do jednání a také férovou, ambiciózní a právně závaznou celosvětovou dohodu o boji proti změnám klimatu. Ta by měla být založena na stabilizaci koncentrace CO2 v atmosféře na 350ppm a maximálním nárůstu teploty o 1,5 stupně Celsia,” říká Jan Labohý, který je na konferenci jako člen delegace Federace evropských mladých zelených, a pokračuje: “Překročení těchto limitů by způsobilo katastrofické dopady, zejména na rozvojový svět. Kvůli očekávanému zvýšení mořské hladiny se očekává zánik celých národů a o jejich přežití nelze vyjednávat.”

Policie během včerejška v ulicích bez varování, za použití obušků a slzného plynu, brutálně napadla demonstranty, kteří se nedopouštěli žádných násilností. Jednalo se již o několikátý zcela nepřiměřený zásah kodaňské policie, která se od počátku jednání chová zcela nepřijatelně. Lidé jsou zatýkání preventivně, bez jakékoliv příčiny, během nocí či po tiskových konferencích.

„Nelze rozhodovat o nás bez nás. Občanská společnost nyní není vůbec účastníkem procesu, který se ale ve výsledku dotkne všech lidí na této planetě, zejména lidí mladých. Zbytečné násilí na lidech pokojně vyjadřujících své názory a jejich zatýkání jen podtrhuje nedemokratičnost celé akce a poškozuje pověst Dánska i celé OSN,“ dodává předseda Mladých zelených Matouš Korbel.