ČSF se nese, jak už bývá zvykem, proti válkám (17.3. je výročí vstupu amerických vojsk do Iráku), negativním dopadům globalizace či za sociální spravedlnost v celosvětovém měřítku. Letošní ČSF je navíc aktuálně proti vojenským základnám a proti rasismu (týden 12. – 18.3 je Evropským týdnem proti rasismu).

Letošní ČSF začíná v pátek 16.3. v pražských Dejvicích na Vítězném náměstí od 17 hodin, kde se bude konat tzv. street party. Street party má za úkol mobilizovat na sobotní pochod a na následné semináře a panelové diskuze. Své sound systemy zde rozbalí OWA společně s DWC. Po setmění se můžeme těšit na vystoupení Tribo Fuego, kteří jsou známí svým žonglováním, točením a především fireshow.

„U nás je stále trochu problém, že takovýchto akcí se ve většině případů účastní jen radikálnější levicové spektrum organizací a jednotlivců, a proto u mnohých ztrácí na své vážnosti. Zvláště v době, kdy u nás antikomunismus podstatně sílí více než kdykoli předtím.“ Říká Josef Šmída, předseda Mladých zelených a dodává: „V zahraničí je to jiné. Především v západních zemích se podobných for či demonstrací koná mnohem víc a participace na nich je v mnohém různorodější. Jde o charitativní, enviromentální či sociální organizace až po organizace zabývající se majoritně lidskými právy. Patří k nim samozřejmě i Zelení.“

Sobotní pochod startuje ve 14 hodin na Václavském náměstí a zakončen bude u ambasády USA na Malé Straně. Od 16:30 začíná samotné forum v Tyršově domě (Praha 1, Újezd 450). Z připravených seminářů stojí za zmínku seminář FAIR TRADE vs. FREE TRADE pořádaný Ekumenickou akademií, kde svoji účast přislíbil Ing. Wilmer Castillo, který představí fairtradové družstvo bolívijských pěstitelů kakaa, jejichž produkty jsou k dostání i u nás.