Dokumenty

Základem festivalu je samozřejmě promítání filmů, které jsou letos členěny do 13 kategorií:

1) Hlavní soutěž

Tyto filmy se ucházejí o Cenu za nejlepší film a o Cenu za nejlepší režii. Našimi favority jsou:

Chodorkovskij/Khodorkovsky

Cyril Tuschi / Germany / 2011 / 111 min.

Pro řadu mladých Rusů je bývalý šéf ropného gigantu Jukos Michail Chodorkovskij tím, kdo ukradl jejich zemi spoustu peněz. Jiní ho vidí jako mučedníka, který stál v cestě prezidentu Putinovi, a proto byl na politickou objednávku „odklizen“ do sibiřské věznice, kde mu byl nedávno během, opět nejspíše vykonstruovaného, procesu prodloužen pobyt o dalších šest let. Proč se ale nejbohatší Rus vlastně vracel z ciziny zpět do vlasti, když měl jasné signály, že bude zatčen a odsouzen?

Moje reinkarnace/My Reincarnation

Jennifer Fox / USA, Netherlands, Germany, Switzerland, Italy / 2010 / 102 min.

Intimní portrét složitého vztahu syna k otci na pozadí buddhistické víry, točený v průběhu dvaceti let, nabízí jedinečný pohled na přímou konfrontaci východní filozofie a západního stylu života a připomíná nelehký osud Tibeťanů nucených žít v emigraci.

Poloha hvězd /Stand van de sterren

Leonard Retel Helmrich / Netherlands / 2010 / 111 min.

Snímek o proměnách moderní Indonésie sleduje třígenerační rodinu z jakartského slumu. Život rodiny, stejně jako tisíců jí podobných, určuje neustálá honba za obživou a snaha o zlepšení nuzných životních podmínek. V mikrokosmu ústřední rodiny, který je divákům naservírován i s těmi nejmenšími detaily, se zrcadlí současně všechny zásadní otázky života v dnešní Indonésii: korupce, konflikt mezi náboženstvími, generační střety a rostoucí rozdíl mezi chudými a bohatými.

2) Máte právo vědět

Další soutěžní kategorie (o Cenu Rudolfa Vrby) představí dokumenty o lidských právech z netradičních pohledů. Z nabídky bychom rádi upozornili na:

Agnus Dei – beránek Boží/Agnus Dei: Cordero de Dios

Alejandra Sánchez / Mexico, France / 2010 / 84 min.

Dokument nás seznamuje s příběhem Jesúse, který byl od 11 let zneužíván svým knězem, matce o tom říci nemohl, jelikož kněze bezmezně obdivovala. Jesús se svěřuje až režisérce. Dokument tak ukazuje důsledky zneužívání na vývoj dítěte i přístup církve a samotného kněze, který celý případ stále bagatelizuje.

Naše škola/Scoala Noastra

Mona Nicoara, Miruna Coca-Cozma / USA, Switzerland / 2011 / 90 min.

Pohledem tří rumunských Romů můžeme sledovat jejich snahu o integraci do většinové společnosti od okamžiku přesunu z periferní školy do „normální“. Alin pro svou hyperaktivitu nevychází s učiteli a nepodpoří jej ani rodiče, proto chodí raději za školu. Pomalejší Benjamin se snaží přemoci svůj handicap a zapadnout mezi ostatní. Ve škole velmi úspěšná Dana se vdá a otěhotní, což znamená návrat na periferii.

3) Tváře korupce

Tato kategorie se soustředí na korupční prostředí, kde bývalí přívrženci totalitních režimů propojují ekonomiku a politiku za účelem zisku neomezené moci. Nás zaujali:

Kapitalismus – Naše tajná receptura/Kapitalism – Reteta Noastra Secreta

Alexandru Solomon / Romania, France / 2010 / 76 min.

Dokument nás zavede do postkomunistického Rumunska a představí nám, jak se buduje kapitalismus. Asi příliš nepřekvapí, že nynějšími budovateli jsou bývalí komunističtí kádři. V dokumentu se střídají medailonky mocných, záběry z velkotováren a bývalé pásové výroby, televizní zpravodajství a humorné animace. Celým filmem provází režisérův komentář. Jistě bude zajímavé sledovat paralely v ČR. Schválně, kolik rozdílů dokážete najít?

Spravedlnost pro Sergeje/Justice for Sergei

Hans Hermans, Martin Maat / Netherlands / 2011 / 62 min.

Prostřednictvím vypovědí blízkých a přátel se seznámíme se Sergejem Magnitskijem, ruským daňovým právníkem. Sergej odhalil obrovský daňový únik, upozornil na něj úřady, které ho zatkly a během roku umučily k smrti. Hlavní pozornost je věnována Sergejově odvaze a snaze měnit nepříznivé poměry.

4) Věku navzdory

Při současných diskuzích okolo důchodové reformy se jedná o velmi aktuální téma. Filmy nabízejí pozitivní příklady stáří, ale zabývají se také problémy seniorů. Zde předkládáme naše doporučení:

Na stupních vítězů/Herbstgold

Jan Tenhaven / Germany, Austria / 2010 / 94 min.

O vrcholovém sportu již bylo natočeno mnoho filmů, ale málokdo by pomyslel na vrcholový sport provozovaný důchodci. Citlivý snímek doprovází pět atletů na jejich osobní cestě k seniorskému mistrovství světa. Nahlíží do tréninku, ale i do osobních životů, a překvapí nejednoho elánem a vtipem, kterým hýří staří sportovci. Osmdesáti- až století působivě příblíží myšlenku, že není nejdůležitější vyhrávat, ale účastnit se a tělo i duši udržet v dobré kondici.

Edie & Thea/Edie & Thea: A Very Long Engagement

Susan Muska, Greta Olafsdottir / USA / 2009 / 61 min.

Zájemci o LesBiGay tematiku určitě ocení, že se na festival Jeden svět dostal i tento dokument. Pojednává o dlouhotrvajícím vztahu dvou lesbiček Edie a They, které se po 41 letech vztahu mohly konečně vzít. Od roku 1966 bojovaly společně za práva menšiny a prožívaly bolestné přijetí vlastní orientace rodinami. Až v roce 1993 mohly přikročit k registraci partnerství, která ale nebyla dostačující. Až změna v legislativě Kanady, umožňující oddávání párů stejného pohlaví bez ohledu na státní příslušnost, přinesla úlevu.

5) Cesty ke svobodě

Cesty ke svobodě jsou pestrou kategorií, kterou sjednocuje snaha o změnu a získání svobody. Jako nejzajímavější hodnotíme:

Bastoy/Bastoy

Michel Kapteijns / Netherlands / 2010 / 74 min.

Bastoy je ostrov jižně od Osla, krom toho je též alternativním vězením. Vězni v rámci ostrova žijí svobodně, pracují, starají se o své domky a také se baví. Režisér nás pomocí rozhovorů seznamuje s několika vězni a jejich osudy. Film ve svém celku nastoluje otázku, jak trestat. Do kontrastu se dostávají klasické věznice a ty alternativní, kde za sebe a své činy vězni přijímají odpovědnost.

Láska ve špatných časech/Love During Wartime

Gabriella Bier / Sweden, Denmark / 2010 / 92 min.

Dokument sleduje příběh lásky Židovky Jasmin a Palestince Osamy. Tato láska je ovšem terčem mnoha útoků od obou národů. Dvojice se proto raději přestěhuje do Německa, kde sice konečně mohou žít spolu, ale o žádnou idylku se nejedná …

6) Ekologické výzvy

Z kategorie zabývající se životním prostředím a individuálním přístupem k němu jsme vybrali:

Koupil jsem deštný prales/Jag köpte en regnskog

Helena Nygren, Jacob Andrén / Sweden / 2010 / 58 min.

Hlavní hrdina Jacob se po dvaceti letech vydává za deštným pralesem, který jako školák se svými spolužáky koupil skrze sbírku. Z pralesa v Costa Rice se měl stát národní park a kus přírody měl zůstat zachován ve své původní podobě.  Cestou  detektivního pátrání Jacob zjišťuje, že situace je docela jiná. Střetnutí západního idealismu „pomoci třetímu světu“ s opravdovou realitou.

Roura/The Pipe

Risteard O Domhnaill / Ireland / 2010 / 83 min.

Přijďte se podívat na opravdovou občanskou angažovanost! V moři u irské vesničky Rossport těžařská firma Shell objevila ložiska zemního plynu a zahájila stavu potrubí přes pozemky místních lidí. Obrovská snaha obyvatel o zastavení projektu a uhájení jejich území je protikladem chování státních institucí a ukazuje, že útlak občanů kvůli prosazování ekonomických cílů zdaleka není otázkou jen rozvojových zemí.

Solartaxi/Solartaxi – Around the World with the Sun

Erik Schmitt / Germany / 2010 / 68 min.

Jak zastavit globální změnu klimatu? Je potřeba změnit myšlení lidí! O to se pokusil Louis Palmer, když se rozhodl splnit si svůj dětský sen a postavit auto na sluneční pohon. Objel na něm 40 zemí za 18 měsíců se setkal se s velkým zájmem médií. Na festivalu Jeden svět má Solartaxi evropskou festivalovou premiéru!

7) Ženským hlasem

Z filmů o ženách bychom chtěli vyzdvihnout:

Rodinné prokletí/Blood Calls You

Linda Thorgren / Sweden, Finland, Norway / 2010 / 97 min.

Režisérka vypráví svůj vlastní příběh. Zamilovala se do Kubánce, který si ji vzal, jen aby mohl emigrovat z Kuby, a v manželství ji bije. Dále zjišťujeme, že podobným manželstvím si prošla i její matka, babička a prababička. Režisérka se toto prokletí snaží prolomit a nás vede snímek k zamyšlení nad významem dětství pro celý další život.

8 ) Panorama

Jednotícím prvkem této kategorie je ocenění na mezinárodním festivalu. Speciálně upozorňujeme na:

Budrus/Budrus

Julia Bacha / Palestine, Israel, USA / 2009 / 79 min.

Budrus je vesnice na palestinském území, přes kterou má vést izraelská bezpečnostní zeď. Ayed Morrar a jeho dcera se s tím však nehodlají smířit a začínají organizovat nenásilné protesty. Na svou stranu získávají příznivce organizací Fatah i Hamás a dokonce židovské odpůrce intervence. Jejich boj je nakonec úspěšný, což lze považovat za zázrak, ale také za pozitivní vzor pro další obce.

9) České filmy

Z českých dokumentů nás zaujaly především:

Medvědí ostrovy

Martin Ryšavý / Czech Republic / 2010 / 70 min.

Film se věnuje lidem z nejodlehlejší části tohoto území, kterou je Nižněkolymský okres, především pak obyvatelům rezervace ledních medvědů. Sleduje jejich putování na opuštěnou polární stanici, kde se v nekonečném zasněženém prostoru potkává minulost se současností. Snímek je portrétem krajiny, její minulosti a člověka v ní.

Skvělá příležitost

Vít Janeček / Czech Republic / 2011 / 64 min.

Režisér nabízí výpovědi několika mongolských rodin, zápasících s těžkými životními i pracovními podmínkami. Jedna z rodin se snaží získat vízum pro své nemocné dítě v Mongolsku, další šetří na studium své dcery. Ve filmu zaznívá i stereotypní vnímání rozdílné kultury, které reprezentují jejich čeští sousedé. Je možné domoci se svého práva, když na vaší straně nestojí zákon ani veřejnost?

Vše pro dobro světa a Nošovic

Vít Klusák / Czech Republic / 2010 / 82 min.

Výstavbu automobilky Hyundai v severomoravských Nošovicích provázely konflikty a vyhrocené emoce. Režisér Vít Klusák se do vsi vypravil tři roky po otevření továrny. Snaží se zjistit, jak se obyvatelé vesnice se situací vypořádali. Přinesla Nošovickým korejská investice štěstí?

10) Člověk v tísni uvádí

Z produkce Člověka v tísni:

Šitkredit/Shitcredit

Martin Řezníček / Czech Republic / 2010 / 31 min.

Dokument se zaměřuje na novodobou lichvu, na jejímž pozadí vysvítají i problémy chudoby a sociálního vyloučení. Režisér se soustředí na osudy lidí, s kterými si nemilosrdně pohrávají „úvěrové“ firmy. Film by mohl být odpovědí na rozšířené klišé: „Když jsou tak blbí, že to podepsali, dobře jim tak!“.

11) Krátké filmy

Krátké filmy budou uváděny v samostatných blocích a/nebo před celovečerními dokumenty.

12) Jeden svět dětem

Filmy pro – ale nikoli výhradně – děti:

Dětská práva – Anna, Alexandra, Habibola, Antanas, Romy/Mensjesrechten – Anna, Alexandra, Habibola, Antanas, Romy

Marjoleine Boonstra, Ayfer Ergun, Dorothee Forma, Christel Voorn, Wilberry Jakobs / Netherlands / 2010 / 18 min.

V tomto snímku jsou ilustrovány jednotlivé články práv dítěte na konkrétních případech. Anna místo školy myje auta v zácpě, Alexandra trpí následky jugoslávského konfliktu, Habibola z Afghánistánu žije v uprchlickém táboře, Antanas v Litvě pociťuje na vlastní kůži nenávist vůči homosexuálům a Romy se vyrovnává se šikanou kvůli své nadváze. Dokument skládá rozmanitou mozaiku dětské problematiky.

13) Non Comm

V této kategorii se představí necelých 70 sociálních spotů z posledních třech let. Promítat se budou před hlavními projekcemi, věnován jim bude též samostatný večer 14.března s následnou debatou o sociální reklamě. Nadto je všechny můžete shlédnout na webu ČT a také hlasovat pro nejlepší.

14) Promítej i ty!

Již poměrně známá následná akce, během které jsou vybrané filmy bezplatně půjčovány veřejnosti k promítání. MZ v rámci tohoto projektu 21. února promítali Kimčongílii a chystají se další promítání!

Doprovodné akce

Filmy je možno shlédnout ve vybraných kinech a na dalších místech v rámci programu Do It Yourself. Mimo vlastní promítání však sestává festival i z dalších aktivit:

A) Bobříci

V každém kině je připravena soutěž, po jejímž úspěšném absolvování získáte jednoho bobříka. Podaří-li se Vám nasbírat všechny bobříky, budete zařazeni do slosování o ceny. Záměrem je přiblížit lidskoprávní či ekologické problémy. Snad povinným bobříkem by měl být Vězeňský, kde můžete podepsat petici za propuštění barmských politických vězňů nebo napsat dopis Liou Siao-poovi.

B) Výstavy

Festival doplňují také mnohé výstavy. Hnutí DUHA například vystavuje ve Francouzském institutu 10 nejlepších komiksů na téma Velké výzvy. Tamtéž naleznete zajímavou cestovatelskou výstavu Zdi mezi lidmi, ke které proběhne debata 15. března od 18:00, místa se doporučuje rezervovat na galerie35@ifp.cz. Ale nezapomeňte ani na další výstavy.

C) Panelové debaty

Mnohé filmy budou doplněny panelovou debatou. Vybrat jednu nad ostatní není vůbec lehký úkol, přesto jmenovitě upozorníme na debatu Občanský aktivismus vs. nadnárodní koncerny, nicméně si projděte i ostatní!

D) Koncerty

Pro odlehčení a pobavení jsou přichystány dva koncerty: Hudba spojuje generace a Eggnoise a Lenka Dusilová.

E) Documentary Campus

Tato organizace pořádá od 11. do 13. března workshop zaměřený na možnosti výroby a šíření lidskoprávních dokumentů skrze nová média. Host z Egypta promluví k současnému dění v severní Africe. Pozornost se bude věnovat i Wikileaks. Registrace probíhá na webu organizace za poplatek 50 EUR.

F) Recyklátor

Jedná se o prodejní akci recyklovaných výrobků, která proběhne o víkendu 12.-13. března v Divadle Archa.

G) Nové technologie

Jeden svět se snaží vyjít vstříc i příznivců nových technologií. Připraven je festivalový geocaching, soutěž s QR kódy. Dále je v každém kině umístěn FlashPoint, kde bude možné si stáhnout další materiály ohledně festivalu.

Přestože festival bude trvat 10 dní, nebude vůbec jednoduché vše zajímavé stihnout. Navíc bychom upozornili též na možnost vyprodaných sálů. Pokud se rozhodnete festival navštívit, rezervujte si raději vstupenky s dostatečným časovým předstihem! Festival bude jistě podnětný a již se těšíme na následné diskuze, případně i aktivity.

Užijte si festival, jak nejlépe dovedete!

Vaše Pracovní skupiny:)