Diskuse se bude konat v hlavní budově filozofické fakulty UK (Náměstí Jana Palacha 2) v místnosti č. 300, 18.března, v 18:00.

 

O.s. Mladí zelení si vás dovolují pozvat na panelovou diskusi k aktuálnímu tématu důchodové reformy.

O roli kapitálových fondů, zvyšování DPH a alternativních přístupech k důchodové reformě s Vámi budou diskutovat: Vladimír Špidla, Jiří Čáslavka a Vladimír Pikora.

Panelovou diskusi pro vás připravila socioekonomická pracovní skupina Mladých zelených.

Jiří Čáslavka

Etnolog a ekonom, nyní pracuje jako analytik Pražského ústavu pro globální politiku – Glopolis, kde se zabývá výzkumem a ovlivňováním ekonomických, finančních a rozvojových politik. Zaměřuje se především na možné alternativy vůči současnému dlouhodobě neudržitelnému hospodářskému modelu. Je předsedou hospodářské sekce Strany zelených, zároveň se v SZ se věnuje i zahraniční politice.

Vladimír Špidla

Místopředseda PES (Strany evropských socialistů), někdejší předseda ČSSD, premiér a evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. Narozen v roce 1951, doktorát z historie získal na FFUK v Praze, před revolucí nebyl politicky organizován, tehdejší režim mu „umožnil” sbírat životní zkušenosti v různých dělnických profesích, např. na pile či ve skladu stavebnin. Po roce 1989 pomáhal obnovit Českou stranu sociálně demokratickou a zároveň řídil Úřad práce v Jindřichově Hradci. Politické dění v Česku začal ovlivňovat od roku 1996, kdy byl zvolen do PSP ČR.

O dva roky později se stal prvním místopředsedou vlády a ministrem práce a sociálních věcí, v roce 2002 jej Václav Havel coby předsedu vítězné ČSSD jmenoval do funkce premiéra. Po svém odstoupení (2004) se stal členem první Barrosovy Evropské komise, kde pět let odpovídal za zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. Nyní je mluvčím stínové vlády ČSSD pro evropské záležitosti a vedle toho, že stranu zastupuje i např. v některých jednáních o sociálních otázkách, je součástí týmu poradců předsedy Senátu Milana Štěcha.

Vladímír Pikora

Analytik finančních trhů a makroekonom. Narozen 1977, vystudoval VŠE, kterou zakončil doktorátem. V průběhu studia absolvoval několik zahraničních studijních pobytů. Je držitelem makléřských zkoušek několika kategorií. Agenturou B.I.G. byl již v roce 2001 oceněn za přesnost prognóz. Časopisem Týden byl označen za médii nejcitovanějšího českého analytika. V letech 2000 až 2006 působil ve Volksbank. Od roku 2006 dodnes působí jako hlavní ekonom nezávislé poradenské společnosti Next Finance, která připravuje pro své klienty analýzy, prognózy a investiční strategie. Více viz www.nextfinance.cz . Vladimír Pikora je též spoluzakladatelem iniciativy Nechceme se pást.