Na červnové schůzi Evropské rady v Bruselu dominovala dvě velká témata: Brexit a již tradičně: migrace.

Znepokojuje nás, že už je tomu rok, co proběhlo referendum o Brexitu a občané EU žijící ve Velké Británii jsou stále v nejistotě ohledně jejich pobrexitového právního statutu.


Návrh Theresy May je vtip. To, co Evropané, včetně Britů žijících na kontinentu, potřebují, není pouhé ambiciózní prohlášení, které mění lidi v rukojmí budoucích vyjednávání, ale přehledné zabezpečení jejich budoucnosti ve formě mezinárodně nárokovatelných práv.
Vyzýváme Teresu May, ale i její evropské protějšky, aby udělali vše pro práva současných občanů EU a aby nedali přednost ekonomickým či jiným záležitostem před životy občanů.

Také jednání ohledně migrace přineslo zklamání. Namísto přiznání si selhání dočasné migrační politiky a pokusu napravit co nejrychleji tento problém, který si každý rok vyžádá tisíce životů a také ničí reputaci Evropy jakožto majáku pro demokracii a lidská práva, Evropská rada opět potvrdila pokračování v jejich ohavném přístupu k blokaci migrace. Znechucuje nás snaha EU vybarvit tyto praktiky jako ukázku ‚partnerských vztahů‘ s Afrikou. Kdyby Evropa chtěla skutečné partnerství, které by řešilo základní příčiny migrace, nabídla by lidem bezpečný a legální způsob přepravy na náš kontinent, nabídla by podporu a hlavně by začala migraci zobrazovat jako to, co doopravdy je: nikoli hrozba, ale skvělá příležitost.

 

Zdroj: fyeg.org