Dne 16. 12. 2017 se v Praze uskutečnila konference Evropy nádorů a svobody. Do Prahy zavítali zástupci a zástupkyně nacionalistických stran z celé Evropy. V jeden den se tak setkali osobnosti jako je Marine Le Pen, Geert Wilders, nebo Tomio Okamura. Přečtěte si prohlášení, které Mladí zelení přednesli na protestech proti konferenci:

V řadě zemí včetně České republiky dnes rostou preference nacionalistickým stranám. Tyto strany oslovují v hojné míře jak nevoliče a nevoličky, tak i občany a občanky, kteří do nynějška volili levici. Daří se jim to zřejmě i proto, že program řady z nich (například české SPD, francouzské Národní fronty nebo rakouských svobodných) má v sobě i prvky sociální politiky. SPD kromě nenávistné rétoriky láká voliče i na důstojné důchody, silný zdravotní a sociální systém či na zrušení soukromých exekutorů. Ve svém programu skloňuje pojem sociální solidarity.

Sociálně politické prvky jejich programu však nejsou pro všechny. Jejich solidarita se omezuje jen na ty vyvolené, na ty se správnou barvou pleti, na národ. Strany jako SPD, Národní fronta a rakouští svobodní vycházejí vstříc lidem, jejichž sociální situace není uspokojivá a kteří oprávněně žádají sociální jistoty, ale současně vytvářejí nepřítele z těch, kteří na tom jsou často podobně.  který by je o sociální jistoty mohl připravit.

Že tato politická strategie není ničím jiným než velmi účinným způsobem, jak se dostat k moci, dokazuje například činnost některých politiků SPD, v níž se vyjevují jejich skutečné hodnoty. Poslanec SPD Kohoutek vydělává na nelegálních nebankovních půjčkách. Jeho kolega Volný profituje z ubytovny pro lidi ze sociálně slabší vrstvy. Sám Okamura kdysi finančně podporoval různé multikulturní akce. Těmto lidem nejde o dobro široké společnosti, o ty, na které svým extrémistickým populismem cílí. Jen zneužívají současnou politickou situace a sílící polarizaci společnosti na určitých tématech.

To, že lidé, kteří se vposledku uchylují k volbě nacionalistických stran, cítí nedostatek sociálních jistot, je skutečný problém. Na tyto lidi je potřeba myslet a nabízet jim sociální politiku, která není podmíněna původem nebo barvou pleti. Solidarita si nemá klást podmínky. Každý člověk bez ohledu na to, kým je, má právo na důstojný život. Je potřeba hlasitě prosazovat hodnoty sociální politiky pro všechny. Je potřeba všemi prostředky bojovat s nacionalistickým diskurzem, který v nyní Česku ovládá veřejný prostor.