V sobotu 21.1.2017 měli noví spolumluvčí Mladých zelených Anna Gümplová a Petr Pávek proslov jako hosté na Sjezdu Strany zelených v Hradci Králové. Kompletní projev zveřejňujeme zde.

Petr Pávek:

Zelení mají na české politické scéně poměrně dlouhou historii. Možná vás překvapí, že i Mladí zelení jako nezávislá nezisková organizace existují již více než patnáct let. Za tu dobu se členská základna významně rozrostla a přesahuje 70 členů a členek. V současnosti fungují místní organizace v Praze, Pardubicích i Brně a vznikají další v Ústí nad Labem, Českých Budějovicích, Olomouci a na Ostravsku.

I kvůli našemu názvu „Mladí zelení“ nás lidé často vnímají jako součást Strany zelených. Tak tomu ale není – jsme nezávislé neziskové sdružení, které prosazuje ideje zelené politiky a razí vlastní kampaně.

Daří se nám opakovaně získávat místo ve veřejném prostoru v Česku, ale i navázat důležitou mezinárodní spolupráci se spřízněnými organizacemi na evropské i globální úrovni. Máme zastoupení v orgánech Světových zelených, Světových mladých zelených i v Evropské straně zelených, čímž napomáháme tomu, aby i česká Strana zelených neztrácela spojení s celosvětovým zeleným hnutím. Krásným příkladem je loňská Valná hromada Federace mladých evropských zelených, kterou jsme uspořádali v Praze. Vysokou účast měly především veřejné panelové diskuze na téma, jak se vypořádat se vzestupem krajní pravice v Evropě, kterých se zúčastnili zástupci a zástupkyně Strany zelených.

Loni jsme byli aktivní i na domácí scéně a se Stranou zelených jsme se zúčastnili několika demonstrací a průvodů. Za zmínění určitě stojí akce proti xenofobii, Veggie Parade nebo Prague Pride. Na všech byli Mladí zelení skutečně vidět a dali jasně najevo, že daná témata jsou jim vlastní a vždy se postaví za práva zvířat a rozmanitost ve společnosti.

Anna Gümplová:

V minulém roce se spolupráce Mladých zelených a Strany zelených osvědčila. Zapojili jsme se například do kampaní ke krajským a senátním volbám a v Pardubickém kraji byl náš člen lídrem kandidátky do zastupitelstva. Za nově zvolené předsednictvo Mladých zelených bych zde chtěla projevit velký zájem se stranou spolupracovat i nadále a o to intenzivněji. Jedním z hlavních důvodů jsou nadcházející volby do Poslanecké sněmovny, kde věříme, že Mladí zelení mohou být velmi nápomocní při kampani jak svým osobní zapojením, tak možností proniknout na akce, na kterých se politická strana prezentovat nemůže.

Nejde však jen o místa, ale i o způsob. Nám, jako neziskové organizaci, se na rozdíl od politické strany otevírají mnohem kreativnější a odvážnější způsoby komunikace a tím jsme schopni zaujmout úplně jinou sortu lidí. My nejsme nuceni ustupovat, vyjednávat či kývat na kompromisy. My si můžeme dovolit jednat a vznášet požadavky mnohem radikálnější. Navíc jako mládežnická organizace vnášíme do občanského prostoru novou perspektivu, svěžest  a nesmírnou energii aktivně naše ideály prosazovat.

Uvedu dva příklady. Když Strana zelených na magistrátu nemá možnost zamezit pochodu neonacistů, my vycházíme do ulic fyzicky je zablokovat. Ve chvíli, kdy nestačí veřejnost pouze informovat o škodlivosti další těžby uhlí, nastupujeme my, abychom problém zviditelnili přímou akcí.

Jako Mladí zelení a Mladé zelené, byť formálně autonomní, cítíme se být integrální součástí zeleného hnutí, které je na naší politické scéně potřeba posilovat. Bojujme společně za sociální spravedlnost, lidská práva a ochranu životního prostředí. Jsou to stejné cíle, ke kterým si akorát každý razíme trochu jinou cestu.

Děkujeme tedy za pozvání na Sjezd, které je pro nás důležitým signálem, že Strana zelených do toho jde s námi!