V pondělí 21. února 2011 jsme v Praze zorganizovali promítání dokumentu Kimčongílie. Ten jsme měli v zapůjčený v rámci projektu Promítej i ty (www.promitejity.cz), který organizuje Člověk v tísni. Po promítání dokumentu následovala diskuse s ředitelem cestovní kanceláře China Tours, Milošem Podpěrou, který vloni zorganizoval zájezd do Severní Koreji. Díky všem, kteří přišli za účast, i za zajímavou diskusi.

V souvislosti s tím MZ odsuzují nedávnou účast českého krasobruslaře Tomáše Vernera na exhibici pro severokorejského vůdce Kim Čong-ila k jeho 69. narozeninám.

 

Anotace filmu Kimčongílie:

Severní Korea je bezesporu nejizolovanější zemí světa. Totalitní režim zde již šedesát let zavírá své obyvatele do koncentračních táborů za sebemenší prohřešky: stačí zmačkat noviny, na nichž je vyobrazen otec zakladatel Kim Ir-sen nebo jeho syn, současný vládce Kim Čong-il. Ačkoli se i pouhý pokus o útěk z těchto táborů trestá smrtí, každý rok se o něj řada vězňů pokusí. Díky hrstce z nich, které se podaří uniknout a z níž se někteří objeví i v dokumentu, se svět dozvídá o hrůzné podobě života v komunistické Severní Koreji. Jejich silná a alarmující svědectví o milionech obětí hladomoru v devadesátých letech, severokorejských dívkách skrývajících se v Číně, které jsou nuceny k prostituci, či o závislosti tamní ekonomiky na práci vězňů výmluvně kontrastují s propagandistickými televizními pořady posilujícími obludné rozměry Kim Čong-ilova kultu. S využitím archivů a graficky zajímavých vsuvek je ve filmu režisérky N. C. Heikinové také přehledně připomenuta historie Korejského poloostrova.

O FILMU
Kimčongílie / Kimjongilia
N. C. Heikinová / USA, Francie, Jižní Korea / 2009 / 75 min
www.promitejity.cz