Jiří Škoda, koordinátor klima kampaně Mladých zelených, říká: „Chceme především poslat vzkaz vyjednavačům České republiky v indonéském Bali, kde v tuto dobu probíhá klimatická konference OSN. Z boje proti klimatickým změnám se i u nás musí stát jedno z hlavních politických témat, obzvláště proto, že naše země se na nich podílí nebývalou měrou. Česká republika patří v přepočtu emisí CO2 na obyvatele mezi nejhorší znečišťovatele planety.“

Česko patří v přepočtu emisí CO2 na obyvatele mezi největší znečišťovatele planety. Na hlavu produkuje více než 12 tun oxidu uhličitého ročně. To je téměř 8x více než průměrný Indonésan a 12x víc než Ind, ale také o třetinu více než průměrný Němec či Brit. V loňském roce Česká repubublika dokonce požádala o navýšení emisních povolenek na neuvěřitelných 101,8 miliónů tun oxidu uhličitého. Ačkoli Evropská komise nakonec tento plán seškrtala na reálných 86,8 miliónů tun, Česká republika si za svým konáním stojí a Evropskou komisi kvůli snížení počtu povolenek o 15% ostudně zažalovala.

„8. prosinec je letos celosvětovým dnem boje proti změnám klimatu. Podobných akcí, jako je ta pražská, se na celém světě zúčastní několik stovek tisíc lidí. Vyzýváme proto všechny, kterým není lhostejný osud naší planety, civilizace, budoucích generací, a v neposlední řadě vliv České republiky na globální klimatické změny, aby svou účastí na sobotním pochodu na Pražský hrad podpořili požadavek na důraznější postoj českých politiků v politice klimatických změn“, dodává Josef Šmída, předseda Mladých zelených.

www.globalclimatecampaign.org je celosvětovou kampaní proti změnám klimatu. Sdružuje několik stovek NNO z celého světa, které se zapojují do boje proti změnám klimatu a společně koordinují tzv. Global climate action day, který letos připadá na 8. prosince. Mladí zelení jsou již druhým rokem její součástí a i letos pořádají v tento den veřejnou akci.