Myslíme si, že by se Národní galerie měla v následujících aspektech měla inspirovat ze zahraničí:

1.) Prodloužená otevírací doba

Národní galerie má až na výjimky (Muzejní noc či právě probíhající výstava Rožmberkové) otevřeno od 10 do 18. Nestálo by za úvahu zavést aspoň jeden den v týdnu prodlouženou otevírací dobu, aby byla galerie dostupná pro většinu veřejnosti i mimo víkendy? (Například Galerie Rudolfinum má zavedenou otevírací dobu ve čtvrtek do 20h.) Podobně má prodloužené čtvrtky Národní galerie v Berlíně (do 22h), Národní galerie v Londýně (pátky do 21h), Louvre (středy a pátky do 22h), či El Prado (od úterý do neděle vždy až do 20h).

2.) Volné a zvýhodněné vstupy

Národní galerie v tichosti zrušila volné a zvýhodněné vstupy. V roce 2009 byl volný vstup každou první středu v měsíci v čase od 15h do 20h, dále pak 50% sleva na vstup po 16h. Národní galerie přitom ve své výroční zprávě hodnotí zvýhodněné  vstupy jako velmi kladně přijímané a využívané. Dokonce tak, že násobně zvyšovaly návštěvnost.

3.) Doprovodné programy a komentované prohlídky

Národní galerie jich nabízí  žalostně málo (např. k probíhající výstavě Rožmberkové, která potrvá celkem 3 měsíce do 20.srpna, je komentovaných prohlídek pro veřejnost pouze sedm.

4.) Dobře cílené PR

Například Národní galerie v Londýně na svých webových stránkách uvádí 10 důvodů k její návštěvě a vybírá 30 nejvýznamnějších uměleckých děl, které jsou v galerii k vidění.

Zásadní otázkou přitom zůstává, zda má Národní galerie nadále plnit především funkci muzea umění či má být otevřenou a živou platformou pro setkávání se veřejnosti s výtvarným uměním. To jsou otázky, na které by měl umět odpovědět nově jmenovaný ředitel. Zatím jsme od něj mnoho odpovědí nedostali.

 

Lucie Kosová,

členka MZ

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *