Co si představíte pod pojmen etnické a kulturní minority(EaKM)? Kdo nebo co to vlastně je? Které to v rámci Evropy jsou? A mají vlastně vůbec stejná práva jako my – majorita anebo ne? Pokud ne, máme se zasadit o jejich legislativní zakotvení a tím je posílit? Jak? V jaké míře? Jsou s minoritami nějaké problémy? Pokud ano, jaké? A jakým způsobem takovou problematiku chceme řešit? Je to otázka pro celou společnost, nebo jen pro vyvolené z vysoké politiky? Nejen tyto, ale mnoho dalších otázek tohoto typu se řešily první týden v polském Krakowě, kde proběhl týdení seminář organizovaný FYEGem. Tématem byly právě etnické a kulturní menšiny, jako součást kampaně Unity in Diversity a zároveň kampaně Rady Evropy All different – All equal.

** *** **

Dalo by se říct, že toto byl pro mne první studijni seminář, na který jsem se v rámci FYEGu kdy vydal. Zatím jsem se účastnil mnoha exchanges tzn. výmeň, které jsou zaměřeny především na vzájemné poznání lidí z odlišných zemí, jejich kultury a samozřejmě i politického uvědomění – pokud se budeme bavit o výměnách, které pořádají Mladí zelení z kterékoli země.

Studijní seminář se uskutečnil v prvním zářiovým týdnu v polském městě Krakow. O Krakowu se říká, že patří mezi to nej, co se dá v Polsku najít. K tomu se ale ještě vrátím.
Na seminář se sjelo na cca 25 lidí z 17 členských zemí Rady Evropy – (randomly) Arménie, Gruzie, Turecko, Makedonie, Rumunsko, Bosna i Herzegovina, Řecko, Německo, Belgie, Holandsko, Francie, Irsko, Ukrajina, Katalánsko(Španělsko), Malta, Anglie a já z ČR. Byla to asi nejpestřejší akce MZ, které jsem se zatím měl tu čest účastnit. Pokud samozřejmě nepočítám GYG konferenci v Nairobi.

Ubytováni jsme byli ve stylovém hostelu jménem Good bye Lenin, ve stylu socialistického pop artu (jestli vůbec někdy něco takového existovalo) s ksichtem Lenina na každém rohu. Škoda, že mi maminka mé triko s Leninem nedávno zlikvidovala – asi bych tam docela zapadl. V tomto hostelu jsme nejen spali a stravovali se, ale vůbec celý seminář se konal v jeho prostorách. Díky špatnému počasí jsem v hostelu znal snad každé Leninovo zákoutí. Dalo by se říct, že jsem v tomto hostelu, právě kvůli velmi neturistickému počasí, strávil takřka celý týden a Krakow jako město ani příliš při mé smůle nepoznal.

Na místo konání jsem dorazil společně s Ismayilem z Krymu, který v součastnosti pracuje v Praze. Cesta vlakem, která trvá 8 hodin, je ještě vcelku únosná. Netřeba vícero komentáře. Na místo jsme tedy dorazili kolem 10. hodiny večer. V hostelu již byli takřka všichni účastníci a tak co jiného se dá dělat po příjezdu, než si koupit točený polský pivko a začít se seznamovat ve společnosti na stěnách namalovaných rudých Leninů ve stylu „čau, já jsem Josef z Prahe a ty?“. Toto seznamování trvalo cca (pro mě) do 1. hodiny ranní. Posléze jsem ulehl do své postele, na které jsem měl nalepenou rudou hvězdu s opět Leninovou hlavou (jeho pleš jsem již v tuto chvíli začal nenávidět) a s citátem „Když pracuješ, nestyď se říci lidem, kteří ti překážejí, že ti překážejí.“. O Leninovi se mi naštěstí už alespoň nezdálo.

Každý den ráno se začínalo v 9 a končilo po 7. hodině večer. Nějaký ten klasický úvodní energizer, který mnoho z nás zvládlo i s nedojedeným toastem od snídaně v ruce a pak už regulérní program. První den většinou bývá spíše seznamovací, tudíž celé dopoledne jsme strávili tím, kdo je kdo a co kdo dělá, proč jsme tady a co nás v tomto týdnu všechno čeká. Nechyběla ani prezentace FYEGu, jako organizace, která celý tento seminář dala dohromady.
V podstatě struktura programu byla každý den stejná. Working groups na různá témata spojené s EaKM v zemích účastníků – romská problematika při mém překvapení a především díky zastoupení rumunů, byla vcelku často na programu, což mě mile překvapilo nejen tím, že jsem se mohl aktivně zúčastňovat diskuze. Mimochodem příští rok bude jeden takový seminář, respektive měl by být, právě na téma romské problematiky.
Dále diskuze na téma xenofobie, rasismus, předsudky, náboženství, lidská práva a jejich dodržování v praxi, EU a její pozice v tomto kontextu, vzdělávání v jednotlivých zemích, pracovní dispozice atp. Program byl vskutku nabitý a zahrnoval i několik přednášek od externích účastníků jako je Magda Mosiewicz či Tommy Simpson, oba z EGP committee. Účastnit se měla i ministryně Džamila Stehlíková, avšak na zcela poslední chvíli odmítla, jelikož musela řešit problematiku Prostějova. Už tak špatná pověst naší SZ mezi mladými obdržela další ránu.

A co se týče volnočasových aktivit, na které je samozřejmě potřeba během takových akcí brát zřetel – aby se účastníci a účastnice neudiskutovali do úmoru, tak opět klasika. Večery se daly vcelku pohodlně trávit v hostelu, kde byl v suterénu takový malý klubík – přes den prostor pro naše nemilosrdné diskuze, večer hudba, pití a tanec včetně biliardu, který nikdo pořádně neuměl, ale byl stále obsazený… Samozřejmě byly i dny, kdy jsme večer vyšli do ulic, ale možná díky počasí (skoro za všechno špatné může počasí), nikdo neměl Krakow nějak víc prošlý a tím pádem jsme nikdy dopředu nevěděli, kam že to vlastně jdeme. Občas to vyšlo, občas nikoli.
Za zmínku ještě možná stojí typický interculture evening, který je už tradiční součástí každé takové mezinárodní akce. Každý pro tuto příležitost přiveze něco typického pro svoji zemi a zároveň se ji snaží alespoň trochu přiblížit ostatním. Co se týče přivezných surovin, tak ve většině případů je to alkohol a nějaké drobné věci k zakousnutí. Česko tentokrát reprezentovala litrová lahev Tuzemáku (cizinci ho milují haha), několik lahví Plzní (stále nikdo neví, že pivo je z Plzně) a několik českých typických sladkostí, které v dětství už za dob socialismu milovali i naši rodiče.

Celkový výsledek semináře lze vcelku dobře poznat z finálního statementu, který jsem poslal společně s reportem. Statement je další kapitola semináře. Naivně jsem se hned na začátku přihlásil do statement committee, abych vznesl alespoň nějaké své myšlenky do oficiálního prohlášení tohoto semináře. Statement jsme tvořili zhruba v 8 lidech po celý týden a to dost diskutérnim stylem. Tzn. že do posledního dne statement committee neměla ani pořádný návrh – draft statementu. Nakonec si to vzala na starost Charlotte (členka FYEG executive committee – UK YG) a přes noc(!) vytvořila konečně něco, s čím se dalo posléze pracovat. Bohužel UK English je prostě UK English a od té „evropské“ je v mnoha ohledech složitější. Bylo třeba to nejen upravit tak, aby s tím všichni souhlasili co se týče obsahu, ale zároveň tak, aby tomu všichni rozuměli a to včetně úředníků v Bruselu, kterým se to bude posílat.

Současně, pro lepší představu průběhu semináře, přikládám, níže, původní návrh programu. Program se samozřejmě poměrně změnil v samotném průběhu, avšak kostra zůstala takřka stejná.
Původně jsem zamýšlel napsat report z každého dne zvlášť. Nenapsal, a to jednak proto, že toho bylo každý den tolik, že by to byla mnoha stránková esej a zároveň bych to asi neuměl ani napsat tak, aby se to dalo číst.

Závěrem snad jen za sebe mohu říct, že tato akce patří asi mezi ty nejpovedenější ze všech tohoto typu, které jsem měl možnost navštívit. A to nejen díky tématu, který je mi blízký, ale i díky účastníkům, kteří byli opravdu skvělí. Jen bohužel díky špatnému počasí, které trvalo po celou dobu akce, a které bylo dokonce nejhorší právě ve dni, kdy bylo volné odpoledne, jsem takřka neměl tu čest poznat Krakow trochu víc a tak mi nezbývá nic jiného, než se do Krakowa někdy vydat sám po vlastní ose.

**Draft Agenda**

Sunday, September 2nd – Arrival Day
Arrival of participants and check in
17.00 Ice breaking and Get to know each other games
19.30 Dinner @ Good Bye Lenin
21.00 Welcome Party @ Good Bye Lenin

Monday, September 3rd – Introduction Day
8.00 Breakfast
9.00 Energizer
9.15 Introduction to FYEG, the agenda, the rules
10.00 Motivation and expectations session
10.45 Break
11.15 Introduction to the theme: defining key concepts
13.30 Lunch GBL
15.00 Lecture: Historical and social aspects of ethnicity in Europe
16.30 Coffee Break
17.00 Working Groups: Minorities in your country
19.15 Reflection Groups
19.30 Dinner GBL
21.00 Identity Party GBL

Tuesday, September 4th – Stereotypes and Discrimination Day
8.00 Breakfast
9.00 Energizer
9.15 The Ladder of Inequalities
10.00 Working Groups: Stereotypes, prejudices and discrimination agains minority groups in the education system, the labour market, the political representation and in society at large
11.15 Coffee Break
11.45 Presentation of Working Groups results to Plenary
12.15 Plenary discussion: The reasons of fear
13.30 Lunch GBL
15.30 The role of the press in creating patterns of thinking. The “political correctness” phenomenon
16.45 Coffee Break
17.45 Role plays: portraying discrimination and underlining stereotypes
19.15 Reflection groups
19.30 Dinner GBL
21.00 Intercultural evening I GBL

Wednesday, the 5th of September – National Minorities Day
8.00 Breakfast
9.00 Energizer
9.15 Lecture: Minorities in Poland. Local perspectives on the topic
10.45 Coffee Break
11.00 Visit to a local NGO or to a local museum
13.30 Lunch GBL
15.00 Good practise: national policies and legislation
17.00 Coffee Break
17.30 Position statements game
18.30 Midterm evaluation with the whole group
19.30 Dinner GBL
21.00 Intercultural evening II GBL

Thursday, the 6th of September – European Diversity Day
8.00 Breakfast
9.00 Energizer
9.15 Brief presentation of European organizations, treaties and EU institutions
9.30 Lecture from a MEP: European Union policies and initiatives on minority issues (&question session)
11.30 Break
12.00 Presentation of the All Different All Equal Campaign
12.30 Plenary discussion: From national to European policies. Where is the leverage?
13.00 Lunch GBL
14.00 Free Afternoon
20.30 Dinner in town
22.00 Krakow by night

Friday, the 7th of September – Solutions Day
8.00 Breakfast
9.00 Energizer
9.15 Presentation of the Unity in Diversity Campaign
9.30 Working Groups: How do we combat discrimination against minorities?
11.00 Break
11.30 Presentations and plenary discussion
13.30 Lunch GBL
15.00 Skills market
17.00 Coffee break
17.30 Presentation of the statement of the seminar by the Statement Committee
18.00 Participant’s input on the statement. Emphasis & focus points – plenary talk, followed by a world café exercise
19.15 Reflection groups
19.30 Dinner GBL
21.00 Movie night GBL

Saturday, the 8th of September – Future Project Development Day
8.00 Breakfast
9.00 Energizer
9.15 Statement – final presentation to plenary, amendments, vote
11.00 Break
11.30 Future Project Development
13.30 Lunch GBL
15.00 Future Project Development (II), with presentation of funding opportunities for youth initiatives
17.00 Break
17.30 Plenary: Evaluation session
19.30 Dinner GBL
21.00 Goodbye party GBL

Sunday, the 9th of September – Departure Day
Breakfast
Departure of participants