Roma pride

Roma Pride 2013 – pochod romské hrdosti – proběhne v neděli 6. 10. 2013 v Praze, stejně jako v dalších 13ti evropských městech. Romové a jejich přátelé budou pochodovat historickým centrem Prahy, ze Staroměstského náměstí na Pražský hrad. Cílem Roma Pride 2013 je oslava romské identity a kultury a upozornění na problémy, které Romy v České republice trápí.

„Situace Romů se v České republice se rok od roku zhoršuje, takzvaná politika sociální integrace v současné podobě selhala. Je třeba situaci urychleně začít řešit. Nepůjde to bez toho, aby se sami Romové postavili za svá práva, která jsou soustavně porušována,“ vysvětluje důvody zapojení českých Romů do celoevropské akce Roma Pride Jozef Miker z pořádajícího občanského sdružení Konexe.

Pochodu romské hrdosti se zúčastní Romové z regionů, často žijící v otřesných podmínkách chudinských ghett nebo lichvářských ubytoven a také Romové z komunit, které se staly terčem nenávistných shromáždění. Diskuze a workshopy, které budou probíhat v evangelickém kostele U Salvátora, se zaměří na fenomén protiromských pochodů a nenávisti.

„Roma Pride, to zdaleka není jen pochod Prahou. Pro všechny účastníky jsme připravili bohatý doprovodný program. Mohou se těšit na diskuze, přednášky,workshopy, koncerty skvělých kapel. Program jsme připravili i pro dětské účastníky, bude společná večeře a Roma Pride ukončí stejně jako loni ekumenická bohoslužba v kostele sv. Martina ve zdi,“ popisuje program nedělní události Ivanka Mariposa Čonková, tisková mluvčí Roma Pride 2013.

Roma Pride 2013 je celoevropsky koordinován síti EGAM (European Grassroot Antirasist Movement –Evropské antirasistické hnutí zdola)

Hlavním koordinátorem v České republice je občanské sdružení KONEXE, český zástupcev v síti EGAM. Na pořádání letošního ročníku Roma Pride v České republice společně pracují Slovo 21, Český helsinský výbor, kulturní čtrnáctideník A2, Muzeum romské kultury, Mladí Zelení, aktivisté platformy Blokujeme! a iniciativy Nenávist není řešení, nezávislí romští a proromští aktivisté. Roma Pride 2013 v Praze finančně podpořili Slovo 21, R-mosty a občanské sdružení Konexe.

 

Více informací poskytne:

+420 777 235 137 Ivanka Mariposa Čonková, tisková mluvčí Roma Pride 2013 v České republice

facebooková stránka události:https://www.facebook.com/events/578276418904481/