Jaderná elektrárna Fukušima I. ve stejnojmenné prefektuře nevydržela otřesy a následnou vlnu tsunami.  Během následujících dnů explodovaly její tři jaderné reaktory . Tato tragédie rozpoutala vášnivou diskuzi v našich sousedních zemích (především v Německu a Rakousku) o bezpečnosti podobných zařízení. Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger předevčírem prohlásil, že Evropa by měla zvážit, zda může naplnit své energetické potřeby bez jaderné energie. Tento postoj Mladí zelení vítají.  „Zeleným je již dlouho vytýkán radikalismus v otázce jaderné energetiky. Mnozí nám snad teď už dají za pravdu, že jádro není řešením, ba právě naopak může být zkázou lidstva, “ říká Matouš Korbel, předseda  Mladých zelených.

 

Mladí zelení se v této souvislosti staví velmi kriticky k projaderné politice české vlády a to zejména poté, kdy bývalý ministr životního prostředí  Pavel Drobil chtěl jádro zařadit mezi obnovitelné zdroje a premiér Petr Nečas před měsícem proklamoval jadernou renesanci v Bruselu.

Mnozí mohou namítnout, že v Japonsku došlo k nečekaným událostem, ovšem nikdo nemůže s jistotou říci, co se stane během následujících padesáti let.  Atomová elektrárna svou případnou havárií nezasáhne jen své bezprostřední okolí, ale i oblasti vzdálené tisíce kilometrů. „Zásadně nesouhlasíme se zbabělým mlčením současné vlády a uvítali bychom vyjádření k současné situaci v prefektuře Fukušima a k budoucnosti jaderné energetiky v České republice jako takové, “ uvedl  Josef Kučera, člen pracovní skupiny pro životní prostředí  Mladí zelení o.s. .

 

Veronika Boxanová: veronika.boxanova@zeleni.cz

Matouš Korbel:  matous.korbel@mladizeleni.cz