Ve čtvrtek 11. června se v Praze na náměstí Míru bude demonstrovat proti prolomení těžebních limitů v rámci celostátního Dne akcí za budoucnost bez uhlí a proti bourání Horního Jiřetína. První akce proběhne od 9:30 a během ní horníci označí pro bourání kostel sv. Ludmily. Druhá akce začne v 18:00 a půjde o demonstraci stovek lidí, s živou hudbou a projevy významných osobností.

Demonstrující přijdou společně vyjádřit svůj nesouhlas s plánem ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka na prolomení územně ekologických limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku. Kromě Prahy se demonstrace, happeningy a koncerty budou konat i v dalších zhruba dvou desítkách měst. Přesný seznam najdete zde: www.limityjsmemy.cz/udalosti.

Demonstrace vyzve k zastavení snah o těžbu za limity a postupný útlum těžby v souladu s původním rozhodnutím vlády. Debata o prolomení limitů těžby je absurdní: vláda se už několik let rozhoduje, zda zničit domovy dvou tisíc lidí, abychom mohli zůstat třetím největším vývozcem elektřiny v Evropě. Vyvážíme víc elektřiny, než spotřebují všechny české elektrárny dohromady. Bez uhlí z velkolomu ČSA, který ohrožuje Horní Jiřetín, Černice, a nepřímo i Litvínov, se česká energetika obejde. Tento závěr potvrdila i minulý měsíc schválená Státní energetické koncepce. Opravdu zřejmý zájem na prolomení limitů mají pouze tři lidé: vlastníci Severní energetické, a.s., pánové Tykač, Dienstl a Fohler,“ vysvětluje Jan Rovenský z Greenpeace ČR.

„Vyzýváme vládu ČR, aby konkrétními kroky podpořila solidaritu se zaměstnanci a zaměstnankyněmi dolů, kteří se nedobrovolně stali rukojmími svých zaměstnavatelů Tykače a Dienstla v jejich snaze o další nemravný zisk. Konkrétně od vlády ČR požadujeme přijetí velkorysého sociálního programu, který je možné financovat například ze zvýšení poplatku za těžbu uhlí. Tento systém by měl zajistit, že nikdo nepřijde k úhoně kvůli útlumu těžby hnědého uhlí,“ doplňuje Ondřej Mirovský, předseda pražské krajské organizace Strany zelených.

„Doufáme, že vláda se v téhle věci postaví na stranu sedmdesáti procent české veřejnosti, která bourání obcí kvůli uhlí odmítá. Předpokládáme, že ministr Mládek, bojující za zájmy tří uhlobaronů proti obyčejným lidem a výrazně většinovému názoru voličů vlastní strany, zůstane nakonec osamocen. Věříme, že tento náš silný apel na zachování limitů těžby vezme vláda v potaz a bude hájit zájmy těch, kteří ji volili,“ dodává Tomáš Křemen z Mladých zelených.

Pro další informace pište či volejte:

Pro pražskou akci:

Tomáš Křemen – kremen.tomas@gmail.com – 731 345 162

Lukáš Hrábek – lukas.hrabek@greenpeace.org – 603 443 140

Pro celostátní iniciativu:

Josef Patočka – patocka.josef@gmail.com – 731 445 153

Petra Němcová – petra.nemcova0@gmail.com – 739 162 968