Místo: Horní Jiřetín
Datum: 8. 5.  – 10. 5. 2009
Téma: Globální změny klimatu

Program:

Pá – příjezd, debata na téma klimatických změn, film, seznámení 🙂

So – naučná přednáška s lidmi z neziskových organizací (v jednání), prohlídka okolí, večer možnost promítání filmů, společenský večer u táboráku

Ne – prohlídka měsíční krajiny s místním místostarostou, přednáška o uhlí, závěrečné shrnutí, odjezd

Ubytování: Domluveno na místní faře

Strava: Zajištěna (vegetariánská)

Doprava: vlak, autobus (50% cestovného je hrazeno naší organizací)

Horní Jiřetín je městečko nacházející se v severních Čechách na kraji uhelného dolu. Je to typický příklad, jak je člověk schopný zdevastovat nádhernou krajinu. Aktivní těžba v 60. letech 20. stol. měla být příčinou zboření zámku Jezeří a celého města. Zámek byl nakonec uchráněn, ale velké množství okolních domů bylo zbořeno. Nad osudem městečka visí stále velký otazník. Pokud v budoucnosti dojde k prolomení limitů těžby, což je stále navrhováno, bude městečko zbořeno. Problematika Horního Jiřetína není pouze z hlediska jeho zboření z důvodu prolomení limitů, ale rovněž jde o ukázku nechuti ba dokonce neochoty reflektovat současné globální potřeby a to především z pohledu problematiky uhelných elektráren pro jejich neekologický a velmi nešetrný provoz k životnímu prostředí, potažmo ke klimatu.
V pátek v odpoledních hodinách se dopravíme na místní faru v Horním Jiřetíně. Na programu jsou seznamovací hry, film týkající se klimatu a následná diskuse k tématu. V sobotu se podíváme okolí a navštívíme zámek Jezeří. V odpoledních hodinách proběhne přednáška s experty. Následuje tématický film a diskuse. Nedělní dopoledne strávíme prohlídkou okolní krajiny a na závěr nám pan Buřt povypráví o historii Horního Jiřetína a jeho budoucnosti = stinné stránky těžby uhlí.
Přihlaště se na facebooku, nebo na email mladi-zeleni@ecn.cz
Ahoj
Nikol