Mladí zelení plně podporují nově vzniklou iniciativu s názvem „Nenávist není řešení“, jejíchž plánovaných akcí se aktivně zúčastní. Apelujeme na místní obyvatele, aby se nepřidávali k akci, kterou svolali neonacisté resp. DSSS. Podporou neonacistů se problém neřeší, ba právě naopak se ještě více vyhrocuje. Na celé situaci nás zaráží také to, že si z ní místní politici udělali kampaň. „Je to čistý populismus a ani jedna z velkých stran se k těmto problémům nechce vyjadřovat, protože by si tím ubrala politické body. Vyjadřují se pouze místní politici, kteří se za každou cenu snaží znepokojené lidi zaujmout,“ dodává Matouš Korbel, předseda MZ.

Situace ve Šluknovském výběžku byla dlouhou dobu neřešena, a to i přesto, že na ni místní sociální pracovníci trvale upozorňovali.

„Samozřejmě odsuzuji brutální útoky, ke kterým na Šluknovsku došlo. Nicméně jako právní stát máme prostředky, jak se s tím vyrovnat. Zrovna tak ovšem odsuzuji svalování viny jednotlivců na celou komunitu, takovýto přístup je zcela v rozporu s lidských právy, ke kterým se Česká republika stále ještě oficiálně hlásí, byť je současná vláda ignoruje. Násilí plodí jen další násilí a je na nás tento řetězec přetnout. Problémy Šluknovska totiž nevyrůstají z etnických kořenů, nýbrž z kořenů sociálních. Dokud si to současná vláda a samospráva neuvědomí, bude k podobným konfliktům docházet i nadále a obávám se, že častěji,“ míní Tomáš Křemen, vedoucí Lidsko-právní sekce MZ.

 

V Praze dne 8.9.2011