S láskou zkopírováno z webu pražských Pirátů

autor: Mikuláš Ferjenčíkduchod-brezina

Milí zelení,

jsou věci, ve kterých se shodneme, věci, ve kterých se neshodneme, občas
spolupracujeme, občas se špičkujeme. Ted je ale č
as na to, aby všechny slušné strany, které nechtějí mít s korupcí nic do činění, táhly za jeden provaz.

Bývalý náměstek primátora a současný předseda zastupitelského klubu ČSSD Karel Březina měl údajně nabízet úplatek soudci Havlínovi, stíhanému za korupci. Ten naopak uvažoval o tom, jak si na oplátku objedná změny pražského územního plánu pro pražského podnikatelského bosse. Před třemi dny tuto informaci z policejního odposlechu zveřejnil týdeník Respekt. Soudce Havlín Březinu v jeho trestním stíhání 4krát zprostil (to bylo moc i na odvolací soud, který ho následně uznal vinným) – těžko lze věřit tomu, že to soudce Havlín udělal nezištně. Přitom už v roce 2014 byl Březina shledán vinným z podvodu v pražském dopravním podniku. Viz následující články:

K odposlechu soudce

K dopravnímu podniku

Strany napříč politickým spektrem pražského zastupitelstva kauzu ignorují, primátorka k tomu mlčí. Světlou výjimkou je Matěj Stropnický, který k tomu napsal: „Není-li skandální domluvit si se soudcem, jak dopadne soud, co tedy skandální JE?.“ Obvinění z korupce je natolik vážné, že si zaslouží okamžitou akci.

Nyní došlo na lámání chleba. Zelení jsou v jedinečné pozici, kdy můžou s korupcí něco dělat. Strana Zelených je na pražském magistrátu s ČSSD v koalici. Člověku v této chvíli přichází na mysl celá řada volebních hesel Strany zelených: Namátkou: „Volte ty, kdo se nenechali koupit“, „Místo korupce peníze školám“ a nespočet apelů na zlepšení politické kultury v Česku.

Je jasné, že to nebude jednoduché. Karel Březina má politické krytí napříč politickým spektrem. Navíc je to asistent premiéra Bohuslava Sobotky. Do žádné kritiky Březiny se nepustili ani zastupitelé opoziční TOP 09 a ODS, kteří jinak na pražské koalici nenechají nit suchou (Březina v minulosti pomohl k funkci primátora jak Bohuslavu Svobodovi, tak Tomáši Hudečkovi). Jeho pozice v ČSSD působí neotřesitelně. To je ovšem o důvod víc, proč by Zelení neměli držet basu.

Občas je na místě riskovat křesla na politickém výsluní, prostě proto, že jde o princip. Z dlouhodobého hlediska je to však krok, který posiluje. Tolerovat obvinění z korupce by v tuhle chvíli pro Zelené politiky znamenalo, že se z nich stane jen partička trapných podržtažků, kteří zkousnou cokoli, aby zůstali u moci. V takové pozici už Zelení jednou byli a zotavují se z toho dodnes.

Tohle je exkluzivní výzva pro vás, aktivní členy Strany zelených, udělat pro pražskou politickou kulturu něco, co nikdo jiný nedokáže. Přispějete k tomu následujícími kroky:

  • Navrhněte svým zástupcům v Radě odvolání Karla Březiny z funkce předsedy komise pro přidělování sportovních grantů a z dalších komisí Rady, jichž je členem.
  • Podpořte odvolání Karla Březiny z výborů zastupitelstva, jichž je členem, především pak z výboru pro územní plánování.
  • Trvejte na důsledném prověření všech podezření, která Karla Březinu obklopují. Pro začátek můžete podpořit svolání kontrolního výboru k této věci.
  • Dejte jasně najevo, svým koaličním partnerům z ČSSD, že se nejedná o „spekulaci“, ale o skandál.

Za zastupitelský klub Pirátů:

Mikuláš Ferjenčík, zastupitel Pirátů, bývalý volič Strany zelených, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

K výzvě se připojil i spolek Mladí zelení usnesením svého předsednictva a jménem svého mluvčího Tomáše Křemena, info@mladizeleni.cz, 731 345 162


© Copyleft Piráti, 2014. Všechna práva vyhlazena. Kopírování je aktem lásky. Obsah této stránky můžete volně šířit podle licence Creative commons Uveďte autora 4.0.