V pondělí 12.3. 2018 jsme na Loretánském náměstí před Ministerstvem zahraničí zorganizovali demonstraci Zastavme turecký útok v Afrínu. Na té jsme mimo jiné představili otevřený dopis Mladých zelených, Iniciativy Ne Rasismu, Socialistické Solidarity a turecké Lidově demokratické strany. Chcete-li se připojit, zašlete jim dopis (ať už poštou, osobně na podatelně ministerstev, nebo e-mailem) též.

Pan
MgA. Martin Stropnický
ministr zahraničních věcí ČR
Loretánské náměstí 5
118 00 Praha 1 – Hradčany

a

JUDr. Robert Pelikán, Ph.D.
ministr spravedlnosti ČR
Vyšehradská 16
128 10 Praha 2

Věc: Otevřený dopis ve věci turecké agrese vůči severosyrskému Afrínu a žádosti Turecka o vydání kurdského politika Saliha Muslima ke stíhání

Vážený pane ministře Stropnický,

vážený pane ministře Pelikáne,

obracíme se na Vás v souvislosti s aktuálním děním v severní Sýrii, jejíž hranice 20. ledna t.r. překročila turecká Armáda a jí podporované islamistické jednotky tzv. Svobodné syrské armády (FSA), které od té doby pod cynickým označením “Olivová ratolest” útočí na většinově kurdskou autonomní oblast Afrín v guvernorátu Aleppo. Afrín byl doposud oázou klidu a bezpečí uprostřed syrské občanské války nejen pro místní obyvatele, ale i statisíce uprchlíků z jiných částí Sýrie, kteří zde našli útočiště a nebyli tak nuceni utíkat do okolních zemí a do Evropy. V Afrínu je, stejně jako v dalších dvou většinově kurdských autonomních oblastech – Kobane a Džazíra, v praxi uplatňován politický koncept demokratického konfederalismu, který umožňuje všem lidem bez ohledu na jejich vyznání či etnicitu rovnocennou účast na životě společnosti, a je tak nadějí pro stabilnější a demokratičtější uspořádání na Blízkém východě.

Turecko, členský stát NATO a formálně spojenec České republiky, útočí na Afrín pod lživou záminkou ochrany svých hranic před teroristy, kteří údajně působí v této oblasti. Že jde o záminku, je zřejmé ze skutečnosti, že Turecko disponující druhou nejsilnější armádou v NATO nikdy nijak nezasáhlo proti hrůzám páchaným po několik let bezprostředně za jeho hranicemi tzv. Islámským státem. Existuje naopak bezpočet důkazů, že Turecko bojovníky ISIS nepřímo i přímo podporovalo. Tím, na koho Turecko spolu s islamisty z FSA útočí, jsou milice severosyrských Kurdů YPG a YPJ, jež byly a jsou pod hlavičkou kurdsko-arabských Syrských demokratických sil (SDF) hlavním spojencem mezinárodní koalice proti ISIS vedené Spojenými státy americkými. Turecko označuje milice YPG a YPJ (vojenské křídlo Sjednocené demokratické strany PYD) za teroristy kvůli jejich napojení na tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK). YPG ani YPJ se přitom nikdy neúčastnily žádných útoků na civilní cíle v Sýrii a už vůbec ne v Turecku. Skutečným teroristům – ISIS – naopak aktuální turecká operace v Afrínu významně pomáhá. Velká část Syrských demokratických sil bojujících na východě Sýrie po boku Spojených států proti ISIS se totiž stahuje do Afrínu, čímž dochází k paralyzování boje proti islamistům.

Turecko osmým týdnem pokračuje v útoku na území Afrínu. Nerespektuje tak rezoluci, již Rada bezpečnosti OSN schválila 24. února, a jež požaduje okamžité příměří v Sýrii. Podle konzervativních odhadů si turecká nevyprovokovaná agrese od začátku útoku vyžádala životy více než 230 civilistů (z toho více než 30 dětí), dalších více než 650 civilistů (z toho 90 dětí) bylo zraněno. Nyní, kdy Turecko stojí na prahu města Afrín, ve kterém zůstávají statisíce civilních obyvatel, hrozí skutečná humanitární katastrofa – etnické čistky a rozsáhlé vraždění. Jako ministři české vlády máte možnost učinit kroky, jež by této katastrofě na poslední chvíli předešly. Učiňte je!

S aktuálním děním v Sýrii souvisí úzce také nedávné zadržení bývalého spolupředsedy kurdské Sjednocené demokratické strany (PYD) Saliha Muslima Policií České republiky. Salih Muslim byl zadržen na žádost tureckých orgánů, které nyní žádají o jeho vydání. Důvodem má být jeho údajné napojení na teroristické organizace. Každému, kdo jen povrchně sleduje politický vývoj v Turecku, musí být jasné, že Salihovi Muslimovi by v Turecku nebyl zajištěn spravedlivý proces, stejně jako nebyl zajištěn stovkám a tisícům opozičních politiků, kritických novinářů, levicových aktivistů, či prostě Kurdů, kteří byli zatčeni, biti a vězněni (často bez toho, aniž by byli formálně obviněni). Ty všechny označuje současný turecký režim za teroristy nebo spolupracovníky teroristů. Jako příklad postupu tureckých orgánů mohou sloužit Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, čeští občané, kteří byli v létě minulého roku odsouzeni tureckým soudem k více než 6 letům vězení za podporu kurdských milic bojujících proti tzv. Islámskému státu.

Nenechte syrské Kurdy na pospas turecké agresi.

Apelujeme na Vás:

  • Přestaňte mlčet a odmítněte jednoznačně porušování mezinárodního práva a rezoluce OSN ze strany Turecka.

  • Využijte politické prostředky, které máte, a přispějte k ukončení turecké agrese proti Kurdům, ať už přímo či prostřednictvím EU, OSN a NATO.

  • Urychleně se zasaďte o vytvoření bezletové zóny nad severní Sýrií.

  • Nepovolujte vývoz zbraní z ČR do Turecka a usilujte o prosazení stejného opatření na úrovni celé Evropské unie a NATO.

  • Zasaďte se o to, aby nebyl Salih Muslim vydán do Turecka, které mu není schopné zajistit spravedlivý proces.

  • Řešte aktivněji případ českých občanů Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, odsouzených v Turecku za údajnou podporu terorismu.

V Praze dne 12. března 2018


Na demonstraci s projevem vystoupil člen vedení pražské místní organizace Matěj Petr. Ve svém projevu řekl: 

Nejdříve ze všeho chci poděkovat všem, že se zde sešli i přes nepřízeň počasí. Děkuji vám všem, že vnímáte vážnost situace v Afrinu, a nebojíte se kvůli tomu vyjít do ulic. Proto jsme se tu také dnes sešli. Stojíme tu, abychom vyjádřili ostrý nesouhlas s událostmi, které se odehrávají v Afrinu. Erdoganova turecká armáda momentálně drží Afrin v obklíčení, a nachází se už pouhé 2 kilometry od hranic města. Zdá se však, že svět od této události zbaběle odvrací zrak.

Operací „Olive branch“, kterou před několika týdny zahájila turecká armáda, Erdogan bez jakéhokoliv ospravedlňujícího důvodu napadl Syrsko-Turecké hranice, a vnikl do doposud klidného kantonu Afrin, většinově obývaným Kurdy. Těmi samými Kurdy, kteří během několika posledních let vzali zbraně do vlastních rukou, a statečně a aktivně se podíleli na boji s Islámským státem, kde sehráli nemalou roli. Těmi samými Kurdy, kteří se ve změti nejistot a teroru v Sýrii snaží uplatňovat demokratické a progresivní hodnoty, jako je radikální demokracie, ekologie, či ženská práva. Těmi samými Kurdy, kteří se v Turecku aktivně podílí na opozici vůči Erdoganově vládě.

Erdogan tak nadále rozšiřuje svoji autoritářskou a fašistickou moc, kterou již uplatňuje na turecké půdě. Mnohým z nás se vybaví nesčetně mnoho pozatýkaných a uvězněných novinářů, politiků, představitelů opozice, a jakýchkoliv jiných lidí, kteří se Erdoganově diktatuře odhodlali postavit. Sami můžeme zmínit například zatčení našich kolegů, spolumluvčí z turecké strany zelené levice, Naciho Sonmeze a Eylem Tuncaelli speciálními jednotkami 9. února.

V Afrinu se momentálně nachází téměř dvojnásobný počet civilistů, ať už původních občanů, tak ale i arabských uprchlíků, či lidí, kteří utekli z dosahu Erdoganovy ruky teroru za turecké hranice. Těchto 50.000 lidí je teď obklíčeno v Afrinu, který je pod obležením tureckých jednotek. Staví se před nás hrozba, že Afrin padne, a městem potečou potoky krve, až se bude celý region etnicky čistit od kurdských obyvatel.

Afrin ale není sám. Stojí za ním lidé po celém světě. Lidé jako my. Lidé, kteří můžou něco změnit. Apelujeme tak na naši vládu, aby přestala nad událostmi v Afrinu ohrnovat nos, jednoznačně odsoudila turecké zločiny na území Afrinu, a aby přestala vyvážet zbraně z České republiky do Turecka. Afrin is not alone! Solidaritu s Afrinem!

 

 

Kontakt pro média: 

Petr Doubravský
e-mail: petr.doubravsky@mladizeleni.cz
tel.: +420 724 396 896