Jedno z mnoha hesel, která se ve čtvrtek 14. 2. v podvečer linula Maltézským náměstím na Malé Straně. Na 16. hodinu právě před budovu ministerstva kultury svolali členové iniciativy Za česko kulturní, jejíž součástí je také petice s názvem Zachraňte kulturu 2013, demonstraci proti slábnoucímu financování živé kultury.

Iniciátoři reagují na enormní škrty ve financování živé kultury pro rok 2013. Jedná se o zcela nejnižší částku, kterou ministerstvo právě na takové kulturní akce jako jsou nezávislá divadelní a taneční vystoupení, výstavy výtvarného umění, koncerty, festivaly, vydávání kulturních časopisů, autorská čtení a další, vynakládá. V loňském roce státní příspěvky činily 372 milionů Kč, pro rok nadcházející mělo jít o pouhých 280 milionů Kč. Ministryně Alena Hanáková /za TOP 09-STAN/ argumentuje faktem, že samotný rozpočet ministerstva se od loňského roku výrazně zúžil, jsou tedy podle ní
komplexní škrty legitimní a nutné.

V průběhu ledna letošního roku se dohodli zástupci kulturních časopisů jako například Host, Fotograf, A2, Tvar a další, na společném boji proti politice současného vedení ministerstva kultury. Sepsali tedy otevřené dopisy nejen ministryni Aleně Hanákové, ale také předsedovi vlády Petru Nečasovi a ministru financí Miroslavu Kalouskovi. Požadují mimo jiné systematické a kontinuální rozdělování peněz v rezortu kultury, otevření komunikace s ministerstvem, odvolání ekonomického náměstka Sankota a ministryně Hanákové a v neposlední řadě také výměnu nekompetentních úředníků za odborníky v oblasti kultury a památkové péče.

Demonstrace byla zahájena v 16 hodin a hned první vystoupení pro mě znamenalo jakési déjà-vu, jeden z organizátorů totiž přicházejícím účastníkům akce oznámil, že si ministryně Hanáková zhruba půl hodiny před zahájením demonstrace pozvala „na kobereček“ její organizátory, jmenovitě Jana Vávru a Yvonu Kreuzmannovou, aby nakonec přislíbila navýšení finanční podpory živé kultury na částku 370 milionů Kč, tedy částku obdobnou té z roku předešlého. A ono déjà-vu? Když jsem se naposledy nalézala v prostoru před ministerstvem kultury, bylo to v prosinci roku 2012 při
demonstraci proti demolici domu č. 47 na Václavském náměstí, kdy těsně před jejím zahájením vystoupila mluvčí paní ministryně, aby nám sdělila, že bude celý projekt vrácen k přezkumu a demolice tedy přesunuta na neurčito.

Organizátoři únorové akce se ovšem s tímto jejím gestem neuspokojili a demonstrace pokračovala dále. Účast byla obstojná, zhruba tři stovky lidí, hesla na transparentech nepostrádala důvtip a nadsázku, stejně jako proslovy řečníků z kulturní a akademické sféry. Promluvili například významný ostravský galerista a umělec Jiří Surůvka, historička umění Milena Bartlová nebo tanečnice a choreografka Nataša Novotná, která díky svému angažmá v zahraničí měla možnost srovnat práci jiných evropských  ministerstev, která dle jejích slov mají konkrétní systematickou vizi a jsou doslova přeplněna odborníky na slovo vzatými. Podporu iniciátorům vyjádřila svou písní také zpěvačka Lenka Dusilová.

V průběhu akce zároveň mezi lidmi procházely dobrovolnice a rozdávaly jogurty jako symbol živé kultury, které bylo na závěr možné vhazovat na připravenou dřevěnou zeď. Celkově šlo o jednu z demonstrací, která nepostrádala nápad, dobrou náladu a zajímavé lidi. Ovšem je třeba nepolevit, nadále šířit a podepisovat petici, a hlavně věci důkladně sledovat a promptně reagovat.

Text petice: www.petice24.com/zachrante_kulturu_2013
Stránky iniciativy: www.zachrantekulturu2013.tumblr.com

Napsala: Sára Vidímová